تسهیلات ویژه بنیاد ملی نخبگان

تسهیلات ویژه بنیاد ملی نخبگان برای برگزیدگان قرآنی؛ از وام مسکن تا سفرهای تبلیغی

تسهیلات ویژه بنیاد ملی نخبگان

 

اخبار ساختمان و مسکن  به نقل از تسنیم:

بنیاد ملی نخبگان کشور به منظور توسعه فرهنگ قرآن و هم‌زمان با ماه مبارک رمضان، تسهیلات ویژه‌ای را به برگزیدگان قرآنی کشور در حوزه‌های حفظ و قرائت در دو رده «سرآمد قرآنی» و «مستعد برتر قرآنی» اعطاء می‌کند.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا، بنیاد ملی نخبگان کشور با هدف برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی نخبگان، جذب، حفظ و به کارگیری و پشتیبانی از آنان در راستای ارتقاء تولید علم، فناوری و توسعه علمی و متوازن کشور و احراز جایگاه برتر علمی، فناوری و اقتصادی در منطقه براساس سند چشم انداز کشور در افق ۱۴۰۴ شکل گرفته است.

علاوه بر این، ایجاد هماهنگی میان سازمانها و نهادهای مرتبط با نخبگان و نظارت بر فعالیتهای مربوط به آنان در جهت اجرای سیاستها و برنامه‌های مصوب و کمک به فراهم کردن تسهیلات و امکانات لازم برای دسترسی محققان و نخبگان به تحقیقات جهانی و انتقال فناوریهای جدید به کشور در راستای تحقق اهداف توسعه علمی و متوازن کشور بخش دیگری از وظایف این مؤسسه دولتی است.

همانطور که گفته شد این مؤسسه دولتی حمایتهای مادی و معنوی را از نخبگان دارد؛ نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می‌شود که اثرگذاری وی در تولید علم، هنر و فناوری کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید دانش و نوآوری موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن کشور شود.

این مؤسسه دولتی در کنار وظایف قانونی خود، تسهیلات ویژه‌ای را هر ساله برای برگزیدگان قرآنی کشور در حوزه‌های حفظ و قرائت در دو رده «سرآمد قرآنی» و «مستعد برتر قرآنی» با هدف ارتقاء فعالیتهای نخبگانی در حوزه قرآن، در نظر می‌گیرد.

به گزارش تسنیم، امسال هم شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان قرآنی کشور به منظور توسعه فرهنگ قرآن و معارف عترت علیهم‌السلام، هم‌زمان با ماه مبارک رمضان در دستور کار بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است.

کلیه متقاضیان می‌توانند با مراجعه به پورتال این بنیاد، مشخصات هویتی خود را در کاربرگ اطلاعات مستعدان برتر یا سرآمدان درج و به همراه مدارک مورد نیاز هر بند برای بررسی و سایر اقدامات بعدی ارسال کنند.

براساس «آئین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان قرآنی»، برگزیدگان در زمینه‌های مرتبط با گفتمان قرآنی برحسب شاخصهای زیر در دو رده «سرآمد قرآنی» و «مستعد برتر قرآنی» تعریف می‌شوند:

الف. داشتن اشتهار قرآنی و کسب موفقیت در رویدادهای قرآنی شامل مسابقه‌های ملّی و بین‌المللی حفظ، قرائت و تفسیر قرآن و معارف عترت علیهم‌السلام
ب. آفرینش آثار اصیل‌ در حوزه گفتمان قرآنی
ج. داشتن فعالیتهای پژوهشی، آموزشی، ترویجی، تبلیغی و شاگردپروری در حوزه گفتمان قرآنی
د. داشتن پیشینه تحصیلی و تخصص علمی در زمینه‌های مرتبط با قرآن و معارف عترت علیهم‌السلام


بیشتر بدانید : سیستم سرمایش مناسب در تابستان کدام است؟

 


 

البته سنجه‌های شناسایی برگزیدگان قرآنی مطابق شیوه‌نامه‌ای تعیین می‌شود که به تصویب شورای شناسایی می‌رسد؛ ترکیب شورای شناسایی برگزیدگان قرآنی به شرح زیر است:

الف. معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان (رئیس شورا)
ب. یکی از معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتخاب وزیر ذی‌ربط
ج. یکی از معاونان سازمان تبلیغات اسلامی با انتخاب رئیس سازمان
د. یکی از معاونان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با انتخاب رئیس مرکز
هـ . دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی
و. دو تن از صاحب‌نظران گفتمان قرآنی

کلیه اعضای مورد خطاب قرار گرفته در شورای شناسایی با حکم رئیس بنیاد منصوب می‌شوند؛ اعضای بند «و» از میان قرآن شناسان و قرآن‌پژوهان برجسته کشور با انتخاب بنیاد برای مدت دو سال منصوب می‌شوند و انتخاب و انتصاب مجدد آنان بلامانع است.

با توجه به اینکه از حمایتهای مادی این بنیاد برای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی گفته شد باید گفت که به منظور تسهیل فعالیت‌ نخبگانی برگزیدگان قرآنی، این بنیاد با همکاری نهادهای ذی‌ربط، تسهیلاتی را در قالب «جایزه رشد مستعدان برتر قرآنی» و «جایزه اثر‌گذاری و الگوسازی سرآمدان قرآنی» اعطاء می‌کند که شرح تفصیلی و اعتبار هر یک از جایزه‌ها براساس بودجه سالانه آن و مطابق شیوه‌نامه‌ای است که به تصویب بنیاد می‌رسد.

بـه گـزارش تـسنیم، پشتیبانی از سرآمدان قرآنی در قالب اعطای تسهیلات زیر صورت می‌گیرد:

•    اعتبار فعالیتهای قرآنی: به‌منظور ارتقای فعالیتهای تبلیغی، ترویجی و پژوهشی، انتشار آثار، سفرهای پژوهشی، سفرهای تبلیغی و ترویجی و موارد مشابه
•    جایزه نقدی: برای پشتیبانی از تربیت قرآن‌آموزان و قرآن‌پژوهان
•    تسهیلات فرهنگی ـ رفاهی: شامل کمک هزینه سفرهای زیارتی، گردشگری ملی، تسهیلات مسکن و بیمه و مشابه آن
•    اعطای کارت اعتباری (پاسداشت قرآنی) برای استفاده از امکانات قرآنی، فرهنگی و هنری در سطح کشور
•    تجلیل از طریق شناساندن شخصیت و فعالیتهای سرآمد قرآنی در مجامع عمومی (از طریق انتشار کتاب یادمان، تهیه فیلم، مصاحبه و…)

برگزیدگان حوزه‌های «حفظ» و «قرائت» قرآن کریم در دو دسته «مستعدان برتر قرآنی» و «سرآمدان قرآنی» مطابق «شاخصها و سنجه‌های شناسایی برگزیدگان قرآنی در حوزه‌های حفظ و قرائت» برحسب کسب بیشترین امتیاز از ستون متناظر در جدول یک شناسایی می‌شوند.

دریافت دست کم ۱۵۰ و ۲۵۰ امتیاز از جدول یک به ترتیب برای مستعدان برتر و سرآمدان قرآنی ضروری است؛ همچنین دارا بودن حداکثر ۳۵ سال برای مستعدان قرآنی و حداقل ۳۵ سال برای سرآمدان قرآنی ضروری است.

منبع

نوشته تسهیلات ویژه بنیاد ملی نخبگان اولین بار در اخبار ساختمان، دکوراسیون داخلی، مصالح و تجهیزات پدیدار شد.

Source: اخبار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *